(szerzőnk, Nyári Zoltán villamosmérnök, érdekes és helytálló megállapításait örömmel ajánlom tisztelt Olvasóink figyelmébe!)
Egy kis szubjektív összefoglalót szeretnék adni, miként változott a lakossági LED-es világítás az elmúlt 10 évben.
Az átlag fogyasztók, háztartások számára először kb. 10 évvel ezelőtt váltak elérhetővé a „rendes fényt adó” retrofit LED fényforrások. Eleinte, – ahogy az lenni szokott az új technológiákkal – a jó minőségű, mai műszaki szemmel nézve akár kicsit túl is tervezett lámpákat elég borsos áron mérték. Az első retrofit LED lámpámat, mely tényleg jó fényt adott, 2012-ben vettem, kis híján 10000 Ft-ért. Egy évre rá kb. harmadáron hozzá lehetett jutni hasonlóhoz és már a nagyáruházakban is kapható volt. Ekkoriban e lámpáknak 8-9W körüli volt a legnagyobb teljesítménye, egy 60W-os izzó kiváltására már igazi alternatíva lehetett.
Egy kis kitérő: A 2009-ben hazánkban is hatályba lépő EU-s rendelet alapján fokozatosan kivezették a hagyományos izzókat, úgy, hogy igazából nem volt alternatívája a halogén izzókat leszámítva, – de ezeket nem tartom igazi alternatívának. A kompakt fénycsövek ugyan már kiforrottak eddigre, de a sajátosságaik miatt (Pl. méret, bemelegedési idő, sűrű kapcsolgatások káros hatása) mégsem tudták mindenhol teljes mértékben kiváltani az izzókat. Tehát először 2012-2013 környékén lett lehetőség arra, hogy LED-del kiváltsuk a legfeljebb 60W-os izzókat.
Ahogy beindult a széleskörű tömeggyártás és a gyártóknak tapasztalataik lettek, úgy váltak e lámpák egyre olcsóbbá. Az első ilyen fényforrásokon még masszív hűtőbordákat használtak, később ezeket felváltották a jó hővezető műanyagból készült sima felületű lámpák. Természetesen a kínai noname gyártók is ellepték a piacot a végletekig kispórolt termékeikkel, melyek minden bizonnyal sok vásárlónak csalódást is okoztak. A hagyományos gyártók és a feltűnően olcsó kínai társaik – persze a neves gyártók is ott gyártanak – közt műszaki tartalomban óriási a különbség, erre most nem térek ki, ez akár egy másik cikk témája is lehet.
Pár évre rá, már nagyobb, 10 W feletti teljesítményben is elérhetővé váltak ezek a LED-ek, valamint megjelentek a lakossági nem-retrofit, jellemzően mennyezeti és fali világítótestek is. 2015 táján lehetett kapni először LED filament fényforrásokat, ezek felépítésükben méginkább hasonlítanak a hagyományos izzókhoz.Teljesítményük kezdetben 4-6W-ra korlátozódott, de ma már ezeket is lehet 10W felett kapni.
A LED filament lámpákat ugyanúgy hagyományos izzóburába tokozzák, vélhetően átalakított régebbi izzó gyártósoron, most ezek a fajta lámpák tűnnek ár-érték arányban a legjobbnak.
Örvendetes, hogy újra megjelentek a régebbről ismert izzó bura formák, típusok is pl.gyertya, mindenféle dekor, felül tükrös, reflektor stb.
Az utóbbi években a LED lámpákat is elérte az „okosodás”. Ma már a távirányítós, színváltós, színhőmérséklet váltós, dimmelhető, mozgás-érzékelős, okosotthonba integrálható lámpákat is olcsóbban árulják, mint 10 éve a „sima” lámpát.
A lakossági LED-ek 10 év alatt eljutottak a szinte kuriózum fázisból a mindennapjainkba, ez nem kis teljesítmény, a világítástechnika történetében talán nem is volt eddig ilyen gyors és széleskörű technológiaváltás.
Nyári Zoltán
Bp, 2022. 07. 02.